E-mail: Hasło: Pamiętaj mnie Nie pamiętam hasła
SukcesMarketing.pl
Filip Marcinkowski

Mowa ciała czyli jak dodać sobie 70% do sukcesu

 Od zarania dziejów, od początku, gdy człowiek zszedł z drzewa podstawowym środkiem komunikacji międzyludzkiej, przekazu informacji na temat stanu emocjonalnego, chęci lub niechęci wobec drugiego człowieka lub grupy ludzi była "mowa ciał". W tym artykule poruszę temat, który jest zaniedbywany w dużej mierze ze względu na brak świadomości o takim aparacie porozumiewawczym jak komunikacja niewerbalna.

   Wróćmy do czasów gdy mężczyźni biegali z kamieniami i włóczniami wokół swojego terytorium a kobiety przyodziane w skórzane kreacje Triceratops&Mamuty opiekowały się potomstwem i podtrzymywały ogień w jaskiniach. Od tamtej pory w podświadomości człowieka wgrany został niepisany, niemówiony kod świadczący o zamiarach jakie towarzyszą podczas każdej czynności w kontakcie międzyludzkim. Kod ten miał przełożenie na ruch, który ściśle powiązany był z umysłem. Dlatego w tak późnym czasie dopiero została wymyślona mowa. W okresie 20.000 lat p.n.e.wydawano tylko dźwięki, gdyż ruch ciała sterowany umysłem przekazywał wystarczającą dawkę informacji. Te informacje nie wzięły się z nikąd, były one uwarunkowane setkami tysięcy lat ewolucji oraz czynnościami codziennymi jakie wykonywał człowiek.

    Jakie to ma odzwierciedlenie w czasach współczesnych? Takie, że kod komunikacji niewerbalnej jest tak mocno zakorzeniony w naszym umyśle, że okres od kiedy pojawiła się mowa do dnia dzisiejszego to jedynie niewyobrażalnie mały ułamek ewolucji człowieka, co ma przełożenie jedynie na 7% (kontekst, treść, słowa) w ogólnym przekazie, natomiast pozostałe 93% to czas w którym do porozumiewania się, pokazywania emocji, uczuć, wykorzystywano ton głosu, tempo, rytm oraz język ciała.

   Porównam i rozszyfruję teraz pewne elementy mowy ciała, które  mają wpływ na naszego słuchacza, oraz nie zmieniły się od czasów opisanych wyżej:

1. POZYCJA CIAŁA- rozróżnia się dwie pozycje: otwarta oraz zamknięta. Podam przykład w którym dokładnie zobrazuję czym różnią się te dwie pozycje i jakie mają  konsekwencje w komunikacji niewerbalnej.

a) ZAMKNIĘTA: Wyobraźmy sobie, że człowiek prehistoryczny (ponieważ od niego wszystko się zaczęło, był fundamentem naszego sposobu poruszania się, gestów oraz mimiki) znalazł się w sytuacji, w której niebezpieczne zwierzę lub uzbrojony we włócznię inny człowiek zagrażał jego życiu. Jak myślisz, jakie charakterystyczne w tej sytuacji ruchy wykonał? Po pierwsze, zasłonił swoją klatkę piersiową rękoma, krzyżując je. Po drugie, przygarbił się, próbując chronić swoje narządy takie jak serce, płuca. Mogłoby zdarzyć się tak, że człowiek ten leżałby na ziemi i również został zaatakowany, wtedy dodatkowo skrzyżowałby nogi by chronić swoje narządy płciowe, gdyż jedynie dzięki nim mógłby przedłużyć gatunek. Są to charakterystyczne zachowania dla pozycji zamkniętej. My w dzisiejszych czasach, nawet nieświadomie krzyżujemy ręce oraz nogi w sytuacjach, gdy nie czujemy się komfortowo. Komunikując wszystkim ludziom z naszego otoczenia, że jesteśmy ( jak sama nazwa wskazuje) zamknięci w naszej strefie komfortu, co niekorzystnie wpływa na nasz wizerunek jako osoby towarzyskiej oraz pewnej siebie, ponieważ mówi wszystkim w otoczeniu, że tak naprawdę czegoś się boimy. Ludzie nie chcą podążać za osobami, które boją się różnych sytuacji, ponieważ w prehistorii byli oni uznawani za nieporadnych i niezdolnych do obrony własnego terytorium oraz własnej rodziny.

b) OTWARTA: Posłużmy się tym samym przykładem co wyżej tylko w odwrotny sposób. Osoby, które są wyprostowane mają skierowane swoje ręce swobodnie wzdłuż ciała, gestykulują na wysokości brzucha, stoją lub siedzą w lekkim rozkroku komunikują tym samym, że czują się pewnie ze sobą, czują się komfortowo w danej sytuacji oraz nie boją się obecności innych ludzi.

2. GŁOWA: W tym mimika twarzy, jeśli mięśnie twarzy są spięte bardzo łatwo wyłapać nasze zdenerwowanie. Człekokształtny aby trafić kamieniem w czoło zwierzę musiał spiąć całe mięśnie na ciele ale skupienie z tym związane wymalowane było na twarzy. Bardzo efektywnym nawykiem jest unoszenie podbródka kilkanaście centymetrów do góry dzięki temu pokazujemy naszą dominację w otoczeniu. Czemu tak jest? Ponieważ człowiek w zagrożeniu stara się chronić krtań przed atakiem, a przecież nikt nas nie atakuje w codziennych sytuacjach lub podczas spotkania biznesowego. WZROK a konkretnie, kontakt wzrokowy nieodzowny element sukcesywnego dla nas porozumiewania się, myślę, że większość zna efekt ciepłego długotrwałego ale również hipnotycznego wzroku. Podstawowy fundament "mowy ciała". Teraz zatrzymajmy się w czytaniu, wiele informacji zostało zawartych, czas na relaks. Zamknij oczy i wyobraź sobie, że jesteś pożądanym Liderem w FM Group, atrakcyjną kobietą/atrakcyjnym mężczyzną za którym oglądają się ludzie, masz tyle pieniędzy, że możesz kupić sobie co tylko zapragniesz, możesz być tam gdzie tylko zapragniesz... fajne uczucie prawda? Jak myślisz co takich ludzi charakteryzuje? Co nie znika z ich twarzy?... UŚMIECH! właśnie tak, uśmiech to najwspanialsze "narzędzie" do pokazywania naszego stanu ducha jakie człowiek otrzymał, jeśli lekceważysz tą potęgę to mam dla Ciebie jedyną radę, idź się nie uśmiechaj gdzie indziej, bo ja i 99,99% ludzi chce obcować ze szczęśliwymi, uśmiechniętymi ludźmi :))))

3. DŁONIE: Warto wspomnieć w tym punkcie krótko, aby dość często pokazywać spód dłoni, ponieważ komunikuje to naszemu rozmówcy, że nie mamy ostrego kamienia, którym chcemy go zaatakować. Dzięki temu osoby z naszego otoczenia czują się bezpieczne w naszym towarzystwie.

4. STOPY: Po stopach człowieka można tak naprawdę sprawdzić prawdziwość tego czy jest zainteresowany tym co do niego mówimy, ponieważ mechanizm sterowania stopami jest głęboko ukryty w naszej podświadomości, dlatego jeśli stopy zwrócone są bezpośrednio w naszym kierunku oznacza to, że w jego głowie jest aprobata dla naszych informacji jakie przekazujemy. Analogicznie, jeśli stopy są zwrócone w innym kierunku to właśnie ciekawość skierowana jest w tamtym kierunku.

    Cieszę się, że moją wiedzą i doświadczeniem mogłem podzielić się z tak wspaniałym gronem użytkowników portalu Sukces Marketing. Wymieniłem najbardziej widoczne i najbardziej pomocne elementy języka ciała, które po ich zastosowaniu sprawią, że komunikacja stanie się przyjemnością, która potrafi wprawiać w zachwyt. Jeśli masz problem z wypracowaniem w sobie nawyku stosowania tych zasad, które opisałem w czterech punktach to najszybszą i najłatwiejszą (może się wydawać złudnie trudną, ponieważ mózg chce nas oszukać przed uzyskaniem sukcesu ale to temat na inny artykuł) drogą jest po prostu wyjście do ludzi i rozmawianie z nimi o wszystkim i o niczym, a później radowanie się w duchu z ich reakcji.  Życzę Wam jak najwięcej sukcesów oraz jak najwięcej świadomości o samych sobie.

Publikacja: 17 sierpień 2014
Odsłon: 11379
Autor: Filip Marcinkowski
E-mail: fmarcinkowski351@gmail.com
POLECAMY
FACEBOOK
© Copyright 2017. SukcesMarketing.pl